Ortodonti

Ortodonti yani Diş Teli uygulamaları dişlerinde çarpıklıklar, düzensizlikler ya da ayrıklıklar bulunan kişilerin yaşadıkları estetiksel ve fonksiyonel rahatsızlıkların giderilmesi için kullanılabilen tedavi yöntemlerini içeren diş hekimliğinin alt bir uzmanlık dalıdır.

Ortodonti ya da halk arasında bilinen adıyla Diş Teli uygulamaları;

 • Dişlerinde çarpıklıklar ve düzensizlikler bulunan,
 • Dişlerinin arasında boşluklar bulunan ve ayrık dişleri olan,
 • Ağzını kapattığında alt çene ve üst çene arasında boşluklar oluşan ve dişleri birbirine temas etmeyen,

insanların tedavi edilmesi, sağlıklı bir ağız ve diş yapısına kavuşması için kullanılan tedavi yöntemidir.

Ortodonti tedavisi bu alanda uzmanlaşmış ve Ortodontist unvanına sahip diş hekimleri tarafından yapıldığında başarılı sonuçları olan bir ağız ve diş tedavisidir.

İnsanların sağlıklı bir şekilde yeme – içme ve çiğneme işlevini yerine getirmesine engel olan Ortodontik Problemler bununla birlikte özgüven kayıplarına ve sosyal yaşamda olumsuz etkilere de yol açmaktadır.

Dişlerinde çarpıklıklar, düzensizlikler ve ayrıklıklar bulunan kişiler günlük hayatta yeni birileri ile tanışmaktan çekinmekte, okul ve iş hayatına adapte olmakta güçlük çekmektedir. Yani dişlerde var olan düzensizlikler kişilerde ciddi özgüven kayıplarına sebep olmaktadır.

Ortodonti Tedavi Yöntemleri uygulanarak Diş Teli takılan kişiler tedavi planında belirlenen sürede bu problemden kurtularak daha sağlıklı ve güvenli bir sosyal yaşama adım atmaktadır.

Han Dental olarak bünyemizde bulunan Ortodonti Uzmanı Diş Hekimlerimiz sayesinde hastalarımızın yaşadıkları Ortodontik problemleri konforlu, güvenli ve başarılı bir tedavi süreciyle çok kısa sürede çözüme kavuşturuyoruz.

Eğer dişlerinizde var olan çarpıklık, düzensizlik ve ayrıklık problemlerinden rahatsızlık duyuyorsanız Hemen Bize Ulaşarak randevu alabilir, uzman diş hekimlerimiz tarafından muayene olabilir ve tedavi planınızı oluşturabilirsiniz.

Ortodonti Nedir?

Düzgün Diş anlamına gelen Ortodonti köken olan yunanca bir kelimedir. Ortodonti en kısa tabiriyle insanların dişlerinin ağızlarında düzgün şekilde yerleşmesidir.

Ortodonti insanların dişlerinin ağız içerisinde çene kemiği üzerine düzgün yerleşmesi alanında çalışmaların yapıldığı diş hekimliği uzmanlık alanıdır.

Ortodonti Nedir

Ortodonti uygulamaları hastanın dişlerinde var olan çarpıklık ve uyumsuzluklar dışında ağız, yüz ve çene bölgesinde görülen uyumsuzlukların tedavisi içinde kullanılmaktadır.

Günümüzde yaşanan teknolojik gelişmelerin sağlık alanına getirdiği yenilikler ışığında insanlarda doğuştan bulunan veya zaman içinde oluşan ağız ve diş bozuklukları Ortodonti tedavi yöntemleri ile hızlı, konforlu ve güvenli bir şekilde iyileştirilmektedir.

Ortodonti Tedavi Yöntemleri Hangi Durumlarda Kullanılır?

Ortodonti veya halk arasında bilinen adıyla Diş Teli uygulamaları insanlarda ağız, diş ve çene bölgesinde görülen ve rahatsızlık duydukları tüm düzensizliklerin tedavi edilmesi sırasında kullanılmaktadır.

Ortodonti uygulamalarının kullanıldığı durumlar arasında;

 • Dişlerde var olan yamukluk ve çarpıklıklar,
 • Dişlerin arasında bulunan boşluklar,
 • Alt çene ve üst çene arasında görülen asimetrik bozukluklar,
 • Diş ve çenede yaşanan kırıklar,
 • Çene bölgesinde var olan şekil ve çene eklemi sorunları,
 • Çene travmaları ve bunun sonucu oluşan çene kistleri,

bulunmaktadır.

Ortodontik Problemlerin Oluşma Nedenleri

Kliniğimize tedavi olmak için ulaşan hastalarımızda var olan Ortodontik problemler doğuştan genetik yapı kaynaklı oluşabildiği gibi zaman içerisinde yaşanan durumlara bağlı olarak da gelişmektedir.

Kişinin ebeveynlerinden aldığı genetik sebebi ile görülen Ortodontik Bozukluklar zaman içerisinde yapılan yanlış hareketler ve alışkanlıklar ile ilerlemektedir.

Doğuştan hiçbir Ortodonti Problemi bulunmayan kişilerde yine günlük hayat içerisinde yapılan yanlış hareketlere bağlı olarak oluşabilmektedir.

Ortodontik Problemlerin oluşma veya ilerleme sebepleri arasında;

 • Bebeklik döneminde uzun süreli biberon ve emzik kullanımı,
 • Çocukluk döneminde parmak emme, tırnak yeme ve kalem ısırma gibi yanlış alışkanlıkların yerleşmesi,
 • Çocukluk döneminde süt dişlerinin erken düşmesi ya da diş kaybı oluşması nedeniyle ağız içerisinde boşluklar oluşması,
 • Kişiler dar ve küçük bir çene yapısına sahipken büyük dişlerin diziliminde zamanla yamukluk ve çarpıklıklar görülmesi,
 • Çocukluktan itibaren burnunda yaşadığı sorunlar nedeniyle ağızdan nefes alınması,
 • Yaşanan kaza ve travmalar sonucunda ağız, diş ve çene yapısının olumsuz etkilenmesi,
 • Kötü beslenme alışkanlıkları (Şeker emmek, sağlıksız çiğnemek gibi),

gösterilebilir.

Ortodonti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ortodonti yani Diş Teli tedavisi klinik ortamında bu alanda kendini geliştirmiş ve Ortodontist unvanını almış diş hekimleri tarafından yapılan uygulamalardır.

Hasta öncelikle Uzman Ortodontist tarafından muayene edilerek yaşadığı problemler net şekilde ifade edilir. Gerekli görülmesi halinde çene röntgeni ve tomografisi çekilebilir.

Ortodonti Tedavisi

Yapılan ön muayene sırasında %100 doğru teşhis yapılması sayesinde en uygun Ortodonti Tedavi Yöntemi belirlenerek başarılı bir tedavi süreci geçirilmesi sağlanır.

Ortodonti uygulamaları sırasında ağız içi – ağız dışı – hasta tarafından takılıp çıkarılan – ortodontist tarafından takılıp çıkarılan özelliklere sahip yardımcı aparatlar kullanılır.

Ortodonti uygulamaları sırasında en çok kullanılan aparatlar arasında;

 • Sabit Ortodontik Aparatlar
 • Hareketli Ortodontik Aparatlar
 • Vidalı Ortodontik Aparatlar
 • Ağız İçi Plaklar

bulunmaktadır.

Diş Teli Tedavisi sırasında hastada bulunan rahatsızlığın boyutuna ve uygulanacak tedavi tekniğine göre hangi aparatların kullanılacağı seçilmektedir. Ortodonti Tedavisi sırasında braketler, zincirler, lastikler, bantlar, apareyler kullanılmaktadır.

Ortodonti Tedavi Aşamaları

Ağız, diş ve çene bölgesinde düzensizlikler görülen kişiler kliniğimizde bu alanda uzman diş hekimlerimiz tarafından muayene edilirler. Ortodonti tedavi planı oluşturulmadan önce uyumsuzluklar görülen bölgede ihtiyaç duyulan testler ve röntgen çekimi yapılır.

Tamamlanan testler ve filmler doğrultusunda %100 tanısı konulan hastanın tedavi planı ve süreci Ortodontist hekimler tarafından hazırlanır.

Diş Teli tedavisi öncesinde gerekli görülürse diş dolgusu, diş çekimi, diş taşı temizliği ve implant uygulamaları yapılmaktadır. Tüm bu durumlara ihtiyaç duyulup duyulmaması hastanın ağız ve diş bölgesinde var olan problemlere bağlıdır.

Tüm bu süreç tamamlandıktan sonra Ortodonti tedavi planında belirlenen Diş Teli veya Telsiz Ortodonti uygulaması hastaya yapılır.

Ortodonti Çeşitleri

Ortodonti tedavi yöntemleri uygulanarak hastaların dişlerinde var olan çarpıklık, yamukluk ve uyumsuzluk problemleri kolay ve güvenli bir şekilde düzeltilmektedir.Kişinin arzu ettiği estetik ağız ve diş yapısına ulaşması sağlanmaktadır.

İnsanların yaşadıkları Ortodonti problemleri estetiksel sorunların yanı sıra fonksiyonel problemlere de yol açmaktadır. Tüm bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda Ortodonti uygulamaları diş hekimliği tedavileri arasında en popüler yöntemlerden biri haline gelmiştir.

Günümüz şartlarında yaşanan teknolojik ilerlemeler ile farklı Ortodonti Yöntemleri kullanılmaya başlanmıştır. Hastanın yaşadığı problemin boyutuna ve tercihlerine bağlı olarak uygulanacak Ortodonti tekniği belirlenmektedir.

Hastalara en sık uygulanan Ortodonti Uygulaması Çeşitleri arasında şunlar bulunmaktadır;

 1. Metal Diş Teli: En sık kullanılan Ortodonti uygulamasıdır. Dayanıklılığı ve hızla sonuç alınması avantajları arasında gösterilebilir. Ortodonti tedavi yöntemleri arasında en uygun fiyatla yapılması da tercih sebeplerinden birisi olmaktadır.
 2. Porselen Diş Teli: Tedavi sürecinde estetik kaygıları bulunan, Diş Teli görünmesin isteyen hastalar için uygulanan Ortodonti tedavi yöntemidir. Şeffaf Diş Teli olarak da ifade edilen bu yöntem Metal Diş Teline göre daha pahalı ama daha estetik bir uygulamadır.
 3. Görünmez Diş Teli: Lingual Diş Teli olarak adlandırılan bu uygulama özellikle belirli yaşın üzerindeki yetişkin bireyler tarafından daha fazla talep edilen bir Ortodonti uygulamasıdır. Tedavi sırasında teller dişin iç kısmına takıldığı için dışarıdan bakıldığında görünmez.
 4. Şeffaf Plak Uygulaması: Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte Ortodonti alanında kullanılmaya başlanmış bir uygulamadır. Diş Teli yerine 3 boyutlu plaklar kullanılarak hastanın yaşadığı problemler tedavi edilir. Telsiz Ortodonti (Invisaling) olarak ifade edilen bu yöntem Ortodonti bozuklukları nispeten daha az olan kişilerde başarıyla uygulanabilir. Hastanın çekilen filmleri bilgisayar ortamında modellenerek oluşturulan Şeffaf Plaklar belirlenen periyotlarla değiştirilerek iyileşme sağlanır. Takıp çıkarılması kolay olan bu yöntem hastalara oldukça kolay, estetik ve konforlu bir tedavi süreci sunmaktadır.
İnvisalign

Ortodonti Tedavi Süreci

Ortodonti tedavi süreci hastanın yaşadığı problemin boyutuna göre değişmekle birlikte ortalama 12 – 24 ay arasında sürmektedir.

Tedavinin tamamlanma süresine kişinin dişlerinde yaşanan uyumsuzluk sorunların boyutu, uygulamanın tek veya çift çeneye yapılacak olması, kişinin genetik yapısı ve yaşı direkt olarak etki etmektedir.

Kadın veya erkek fark etmeksizin her yaşta bireye uygulanabilen Diş Teli Tedavisi sayesinde kişinin dişlerinde var olan çarpıklık, yamukluk ve düzensizlikler iyileştirilmektedir.

Ortodonti Fiyatları

Kliniğimize başvuran hastaların en fazla ilettiği soru Ortodonti Fiyatları 2022 yılında ne kadar olmaktadır. Sağlık alanında yapılan uygulamalarda hasta muayene edilmeden bir fiyat belirtmenin doğru olmayacağını belirtip kliniğimize davet etmekteyiz.

Ortodonti Fiyatları değişime neden olan faktörler arasında;

 • Kişinin dişlerinde var olan çarpıklık, yamukluk ve düzensizlik durumu,
 • Hastaya tatbik edilecek Ortodonti tekniği,
 • Ortodonti tedavisinin tek veya çift çeneye uygulanacak olması,
 • Diş Teli takılacak hastanın damak yapısı ve yaşı,
 • Tedavi sırasında kullanılan Diş Teli çeşidi,

belirtilebilir.

Dişlerinizde var olan çarpıklık, yamukluk ve dizilim uyumsuzluklarını tedavi ettirmek, arzu ettiğiniz estetik diş görünümüne sahip olmak ve yaşadığınız sağlık problemlerinden kurtulmak için

Hemen Bize Ulaşın…

İletişim Bilgilerimiz

Namık Kemal Mah. Sütçü İmam Cad. No:28-34/83 Fera Business Ümraniye/İstanbul

0216 759 30 59

0539 869 30 59

info@handentalklinik.com

Çalışma Saatleri

Pazartesi08.00 - 00.00
Salı08.00 - 00.00
Çarşamba08.00 - 00.00
Perşembe08.00 - 00.00
Cuma08.00 - 00.00
Cumartesi08.00 - 00.00
PazarKapalı

İlgili İçerikler